Antboy - en vaskeægte superhelt

Antboy - en vaskeægte superhelt

Mød Pelle Nørhmann, hakkekylling af første rang, og følg hans forvandling til Antboy, den første danske superhelt, provinsbyens redningsmand.

Historien om Antboy er historien om lille, tykke Pelle Nørhmann fra 6. klasse - skolegårdens nederste hakkekylling og Terror-Tvillingernes absolutte yndlingsoffer. Men da Pelle en dag bliver bidt af en temmelig speciel tissemyre, forandrer hele hans verden sig som med et trylleslag. Han begynder at udvikle de mest utrolige kræfter og bliver til superhelten Antboy – Myredrengen!

Antboy får hurtigt succes, selvom det ikke altid er lige nemt og lige sjovt at være superhelt i en søvnig dansk provinsby. Han kan fange indbrudstyve, stoppe løbske elefanter, og naturligvis – helst i allersidste sekund - frelse folk i nød. Men for Pelle Nørhmann – drengen, der gemmer sig bag Antboys maske, er hverdagslivet knapt så nemt. For selvom man er en vaskeægte superhelt, hvad stiller man så op når ens forældre er ved at gå fra hinanden og den pige, man er forelsket i, ikke gengælder hans følelser? Kan han. som Antboy, besejre de stærkeste modstandere af alle: kærligheden og skæbnen?

Og først og fremmest; hvad er det for en mystisk skygge, der ustandseligt er lige i hælene på ham? Findes der en modstander med endnu større superkræfter, som vil tilintetgøre Antboy.

Teaterforestillingen ”Antboy- en vaskeægte superhelt” er baseret på Kenneth Bøgh Andersen bøger i Antboy serien: Tissemyrens bid, Operation Skæbnespil og Maskefald. Antboy - Litteraturhistoriens første danske superhelt og er hurtigt blevet en udlånssucces på bibliotekerne ligesom Kenneth Bøgh Andersens bøger også bliver flittigt brugt i danskundervisningen i folkeskolen.

Teaterforestillingen bliver en magisk og musikalsk totaloplevelse med teater, film, masser af sang, musik og dans. Selvfølgelig krydret med en storslående scenografi, lys, røg og special effects. Et univers børnene genkender fra Spiderman, Superman og de mange tegnefilm, de kender fra film og tv.

Manuskript og musik er skrevet af Chris Skytte, som udover at have skrevet en masse musicals og børneforestillinger igennem sit liv, også de sidste 5 år har været med til at lave Børneprogrammet ”Summer Summarum” på Danmarks Radio. (Et program for de 6- til 12-årige). Dette har givet ham stor indsigt i denne målgruppes sprog, humor og specielle ønsker.

Medvirkende: Robert Hansen, Jens Andersen, Torben Sekov, Camilla Lohmann, Louise Schouw og Chris Skytte
Musik & Manuskript: Chris Skytte
Instruktør: Louise Schouw
Film: Malene Dietz
Kostumer: Kirsten Victoria Lind
Koreograf: Toniah Pedersen og Katrine Engberg
Alder: 6-12 år.

Information om spilledato og tid
Her ser du information om denne forestillings spilletider mm.
Spilledatoer: 
30. Januar 2012 - 10:00    Thy Teater, Thisted
30. Januar 2012 - 12:00    Thy Teater, Thisted
Spilletid: 
75 minutter

Teaternyt

Nu er den årlige festival ved at være ovre og det har summet med børn og voksne på teatret og i...